آغاز تعاملات معاونت های منابع انسانی دستگاه های اجرایی استان

معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی سازمان مدیریت استان تهران گفت: اولین گردهمایی معاونت های منابع انسانی دستگاه های اجرایی با هدف افزایش تعاملات معاونت های منابع انسانی دستگاه ها با سازمان مدیریت و برنامه ریزی برگزار شد.

«علی شیرین» در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران، درباره برگزاری اولین گردهمایی معاونین منابع انسانی دستگاه های اجرایی استان تهران، اظهار کرد: این جلسه برای افزایش تعاملات معاونت های منابع انسانی دستگاه ها با سازمان مدیریت و برنامه ریزی در راستای اجرای درست اسناد توسعه ای استان تهران با حضور 80 نفر از معاونین و روسای گروه مرتبط برگزار شد.

وی افزود: با توجه به ابلاغ  اسناد توسعه ای استان و شهرستان ها، ضرورت تعامل و کمک معاونین توسعه مدیریت و سرمایه انسانی در خصوص رفع چالش های مربوط به ساختار و نیروی انسانی به واحدهای شهرستانی احساس می شد، چرا که مشکلات ساختار و نیروی انسانی به شکل متمرکز در سطح استانی و ملی تعیین تکلیف میشود.

معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی سازمان مدیریت استان تهران، نقش معاونین توسعه مدیریت دستگاه های اجرایی را در حل تعارضات و چالش های بخش منابع انسانی موثر دانست و گفت: این ظرفیت باید از طریق دستگاه ملی و کمک به سازمان امور اداری استخدمی در جهت تقویت ساختارهای اداری و منابع انسانی شهرستان ها عمل کند.

شیرین در ادامه به سامانه یکپارچه اطلاعات آماری استان تهران(ساوانا) اشاره و اظهار کرد: سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، نقش نظارتی بر اجرای برنامه های استان دارد و براساس قانون، دستگاه های اجرایی و فرمانداری ها ملزم به ارائه اطلاعات و داده های آماری خود در این سامانه هستند.

وی ادامه داد: تاکنون شیوه گردآوری اطلاعات به شکل دستی بود، در اواخر سال 97 با رونمایی از سامانه ساوانا، فضایی برای فرمانداری ها و دستگاه های اجرایی طراحی شد تا با ورود بر خط به سامانه، اطلاعات خواسته شده از آن ها را درج کنند.

معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی سازمان مدیریت استان تهران افزود: در این جلسه از دستگاه های اجرایی خواسته شد تا با ورود به سامانه، آخرین اطلاعات مربوط به حوزه منابع انسانی را در قالب 6 فرم (ویژگی های ساختاری، تعداد پست های سازمانی، پست های بلا تصدی، پست های مدیریتی، پست های اصلی، وضعیت استخدامی، سطح تحصیلات نیروی انسانی و ...) در برش شهرستانی بارگذاری کنند.

به گفته او، بسیاری از فرمانداری ها، اطلاعات دقیقی از وضعیت منابع انسانی دستگاه های اجرایی شهرستانی خود ندارند و با درج اطلاعات از سوی دستگاه های اجرایی استان در این سامانه به این بانک اطلاعاتی دسترسی خواهند داشت.

شیرین گفت: تاکنون فرم های اطلاعاتی طراحی و در دسترس دستگاه های اجرایی در سامانه قرار گرفته  است، این دستگاه ها طی ده روز آینده باید عملیات بارگذاری اطلاعات را انجام دهند، پس از این مرحله گزارشی تحلیلی از وضعیت ساختار و نیروی انسانی احصا شده و در شورای راهبری  توسعه مدیریت استان با حضور استاندار، مسئولان ذی ربط و نماینده سازمان اداری استخدامی کشور، بحث و بررسی میشود.

وی با اشاره به اینکه یکی از برنامه های ما در سال 98،  رفع چالش های حوزه منابع انسانی و ساختار دستگاه های اجرایی است، اظهار کرد: مشکلاتی چون کمبود یا مازاد نیرو در دستگاه ها، ناشی از رعایت نکردن مبانی علمی مدیریت منابع انسانی است. برای مثال اگر با چالشی همچون نیروی ناکارآمد در سازمانی مواجه میشویم علت آن را باید در درست اجرایی نشدن استراتژی جذب در دستگاه های اجرایی جستجو کنیم. جذب سفارشی نیروهای قراردادی از جمله این موارد است.

شیرین بیان کرد: در حوزه قراردادی در سطح کشور ما، نُرم و آزمونی نیست اما اخیرا برخورد دستگاه های اجرایی با چالش نیروهای ناکارآمد باعث شد تا مدیران به فکر برگزاری آزمون برای نیروهای قراردادی هم بیفتند.

وی ادامه داد:  از دولت یازدهم و دوازدهم مشکل جذب نیروهای ناکارآمد حل شده است و دیگر هیچ نیرویی بدون آزمون جذب نمیشود، اما درمورد نیروهای قراردادی این آزمون منسجم نشده و بحث ها در این زمینه مطرح است.

معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی سازمان مدیریت استان تهران گفت: سالیانه دو آزمون برگزار میشود و همه نیروها اعم از نیروهای شاهد و ایثارگر و دارای سهمیه باید از این مرحله عبور کنند.

وی علت دیگر ناکارآمدی نیروها را عدم توانمندسازی به موقع عنوان کرد و افزود: آموزش و توانمندسازی از ارکان مدیریت منابع انسانی است و دستگاه باید برای همه نیروها، برنامه های آموزشی مطابق نیاز آن ها برگزار کنند که متاسفانه جدی گرفته نمیشود.

شیرین بیان کرد: اگر در یک دستگاهی نیروی انسانی احساس کند ارزیابی عملکرد و عوامل انگیزیشی عادلانه است ناخوداگاه خود را در رقابت قرار داده و بهترین عملکرد را نمایش می دهد.

انتهای پیام./