امروز : جمعه 15 فروردین 1399

کرد بچه: در دنیا فرارمالیاتی جرم جنایی است| انقباضی ترین بودجه بسته شد

مشاور رييس سازمان برنامه و بودجه می گوید: بهترین راهکار در این فصل از درآمد و هزینه کشور (شرايط تنگدستی) اتکا به درآمدهاي مالياتي و حذف يا كاهش معافيت‌ها است.

محمد كردبچه در گفتگو با پایگاه خبری سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران می گوید: آمار رسمي از ميزان درآمدهاي نفتي منتشر نشده، اما گفته مي‌شود به پايين‌ترين ميزان تاريخ صنعت نفت ايران رسيده و همین موجب شده تا براي بودجه سال ۹۹ به اتكاي مستقيم بودجه به منابع نفتي به صفر شود.

مشاور رييس سازمان برنامه و بودجه می گوید: بهترین راهکار در این فصل از درآمد و هزینه کشور (شرايط تنگدستی) اتکا به درآمدهاي مالياتي و حذف يا كاهش معافيت‌ها است.

در لايحه بودجه سال آينده، ماليات بر ارزش افزوده سهم دولت ۸۰ هزار ميليارد تومان برآورد شده كه ۶۵ هزار و ۷۰۰ ميليارد تومان سهم دولت، حدود ۱۳ هزار ميليارد تومان سهم سلامت و بقيه سهم تربيت‌بدني است. سهم شهرداري‌ها هم تقريبا ۴۰ هزار ميليارد تومان است. در واقع ۱۲۰ هزار ميليارد تومان ماليات بر ارزش افزوده قرار است دريافت ‌كنيم.

حالا اگر معافيت‌هاي ماليات بر ارزش افزوده را حذف كنيم، رقم درآمد ماليات بر ارزش افزوده ۲.۳ برابر مي‌شود. این یعنی اینکه ۱۵۰ هزار ميليارد تومان معافيت ماليات بر ارزش افزوده باشد. من معافيت بخش‌هاي مختلف اقتصادي را برآورد كردم و سهم آنها را در توليد ناخالص داخلي محاسبه كردم. اين سهم ۵۵.۷ درصد شد. اين‌كه من مي‌گويم سال آينده حدود ۶۶ هزار ميليارد تومان سهم دولت است، اين ۴۴ درصد رقمي است كه دولت مي‌تواند ماليات بر ارزش افزوده بگيرد که باید گفت یک درآمد از دست رفته است.

*فرار مالیاتی بالایی داریم| 300 هزار میلیارد تومان

کردبچه در ادامه اظهار کرد: روي پروژه‌اي در مورد بودجه كار مي‌كردم، مقامات مسئول مي‌گفتند افراد زيادي اصلا اظهارنامه پر نمي‌كنند. يعني آن زمان ۲۰۰ تا۳۰۰ هزار ميليارد تومان ميزان فرار مالياتي داشتیم. حالا براي سال آينده ماليات حقوق ۱۵ هزار و ۶۰۰ ميليارد تومان است، اما ماليات مشاغل ۱۴ هزار و ۷۰۰ ميليارد تومان برآورد شده است. اين در حالي است كه در حوزه ماليات برمشاغل ظرفيت‌هاي بسياري وجود دارد. اين‌كه اصناف ماليات كمتري مي‌پردازند، به اين معناست كه فرار مالياتي در اين حوزه بالاست.

*در برخي از كشورهاي دنيا پرداخت نكردن ماليات يك جرم جنايی است

وی در مورد برخی نهادهایی که مالیات پرداخت نمی کنند گفت: براساس تاكيد مقام معظم رهبري تمام نهادهاي انقلاب اسلامي بايد ماليات متعلقه را بدهند، اما معادل رقم واريزي در طرف مصارف به آنها برگشت مي‌شود. اين موضوع به شفاف‌سازي درآمدهاي مالياتي كمك مي‌كنند. این در حالی است که در برخي از كشورهاي دنيا پرداخت نكردن ماليات يك جرم جنايي است. هم‌اكنون كشورهاي در حال توسعه ۱۵ تا ۲۰ درصد از توليد ناخالص داخلي‌شان را ماليات مي‌گيرند؛ حالا بماند كه كشورهاي پيشرفته تا ۴۰ درصد ماليات مي‌گيرند. ما حداقل در حد كشورهاي در حال توسعه بايد بتوانيم ماليات بگيريم.

*انقباضی تر از این نمی شد
وی در مورد بودجه سال 99 گفت: بودجه عمومي دولت ۵.۶ درصد رشد داشته و از اين انقباضي‌تر در تاريخ بودجه‌نويسي ايران بعيد است پيدا كنيد. از سوي ديگر، درآمدهاي اختصاصي ۱۱ درصد رشد داشته است. اعتبارات هزينه‌اي دولت حدود ۴ درصد رشد دارد. اين در حالي است كه از يك طرف ۱۵ درصد حقوق‌ها را افزايش داديم، اما اعتبارات جاري ۴.۴ درصد افزايش پيدا كرده است. يعني دولت بايد باقي هزينه‌هاي خود را كاهش مي‌داده كه بتواند حقوق‌ها را بالا ببرد. انقباضي‌تر از اين دولت تاكنون بودجه را نبسته است.