امروز : شنبه 16 آذر 1398

نوبخت خبرداد: اختصاص 43 هزار میلیارد تومان برای طرح های عمرانی سال98

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: 43 هزار میلیارد تومان برای طرح های عمرانی سال 98 اختصاص داده شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران،دکتر محمدباقر نوبخت در جلسه شورای برنامه ریزی استان (ویژه شهرستان های جنوب شرق ) که در شهرستان قرچک برگزار شد، اظهار کرد: جلسات شورای برنامه ریزی و توسعه در استان ها، چه استان های نزدیک و چه استان های دور این امکان را فراهم میکند تا آنچه را که بایسته و شایسته انتقال به مسیول ملی دارد به خوبی انتقال داده شود و من از این بابت در این منطقه موارد خوب و مناسبی از زبان مسیولان شنیدم.

وی گفت: در منطقه جنوب شرق استان تهران، آنچه ک امکان تحقق برای سال جاری داشته باشد از جمله پروژه حمل و نقل ریلی و چهار خطه شدن  خط ریلی (تهرانورامینپیشوا_قرچک) را  انشاله تحقق میبخشیم.

نوبخت اجرای این پروژه را منوط به تعهد مسیولان راه آهن و مدیران اجرایی دانست و افزود: ۴۳ هزار میلیارد تومان برای طرح های عمرانی سال ۹۸ اختصاص داده شد. از این میزان، ۲۷۰ میلیارد تومان برای اجرای این طرح، به شرط اجرای به موقع و تعهد مدیرعامل راه آهن هزینه میکنیم تا انتهای سال جاری به پایان برسد، در واقع همان اقدام آزاد راه تهران_شمال را که ماه گذشته انجام دادم برای این پروژه انجام خواهم داد.

وی تاکید کرد: به شما اعلام میکنم اگر مسیولین راه آهن به سازمان برنامه و بودجه کشور تعهد مکتوب بفرستند متعهد میگردم این پروژه را برای شما مردم جنوب شرق استان به پایان برسانم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: فردا در اولین دیدار با رییس جمهور دعوت شما برای سفر ایشان به منطقه ارزشمند جنوب شرق استان تهران را ابلاغ میکنم. 

نوبخت با بیان اینکه مشکلات اقتصادی و فشار تحریم بر همه استان ها وارد شده است، اطهار کرد: امکان ندارد ایران مشکل داشته باشد و یک استان سیر صعودی طی کند، این ها فرزندان یک خانواده هستند، اگر یکی از آن ها دچار مشکل شود همه درگیر میشوند و این مشکل در همه استان ها و شهرستان ها ظاهر میشود، لذا وظیفه مسیولین محلی، استانی و منطقه ای این است که مسیولین ملی را مطلع کنند تا برای رفع مشکلات به شهرستان سفر کنند.

وی در ادامه گریزی به تحریم های اخیر آمریکا علیه ایران اسلامی زد و در این باره توضیح داد: ما الان در شدیدترین تحریم های تاریخ معاصر هستیم، تحریم بر ما، بر منطقه و سایر کشور ها حتی در سال ۹۱ هم اتفاق افتاد اما به مثابه این سال نبود. آخرین تحریم بی سابقه در دولت صدام متجاوز بود که قرار بود نفت در برابر غذا باشد، یعنی اجازه دادند مردم به زعم خودشان گرسنه نمانند، حتی در سال ۹۰ و ۹۱ تحریمی ک پیش آمد فقط تا ۱ میلیون بشکه نفت بود. 

وی ادامه داد: در توافق نامه برجام  قرار بر این شد که به سمت تحریم های ظالمانه علیه ملت ایران نروند و الان به زعم خودشان اعلام میکنند برای دارو و غذا تحریمی نکردیم ، مطلقا هیچ استثنایی و تنفسی به زعم خودشان قایل نشدند.

نوبخت گفت: خواسته آن ها این بود که ما نگرانی داریم در ایران از انرژی هسته ای استفاده جنگی کرده و بمب بسازید، در حالی که ما اعلام کردیم رهبری معظم ما فتوای حرام بودن استفاده از بمب هسته ای را اعلام کردند اما آن ها نپدیرفتند. این درحالی است که سازمان انرژی اتمی هم یک بار تمام گذشته های ما را مطالعه کرد بعد از توافق هم گزارشی ارایه کرد که ایران هیچ تخلفی نکرده است.

نوبخت در ادامه به اتفاقات بعد از تحریم ها در بازارهای داخلی کشور اشاره کرد و گفت: ابتدا شوک روانی به جامعه وارد شد و فکر کردند قرار است اتفاق خاصی بیفتد،برخی برای خرید ارز به بازار هجوم آوردند، به همین دلیل قیمت ارز بالا رفت،  پس از آن تاثیر افزایش نرخ ارز بر قیمت کالا  راخودتان دیدید، تصور کردند قیمت ارز از این میزان هم بالاتر میرود، با وجود اینکه قیمت تورم را تک رقمی کرده بودیم با این شرایط ایجاد شده دوباره بالا رفت.

رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهار کرد: ما بدون اینکه نگرانی در جامعه ایجاد کنیم منابع و مصارف را تنظیم کردیم ، آیا کارمندی هست که امروز حقوق خود را به موقع دریافت نکند؟ شاید مقدارش کم باشد اما به موقع پرداخت شده ، همچنان که یارانه ها هم به موقع پرداخت شده است،  در حالی که بی سابقه ترین تحریم ها بر دوش کشور است.

وی با اشاره به بازدید خود از دو شرکت نساجی در ورامین افزود: امروز مدیران این شرکت ها گفتند، تحریم ها باعث شد تا فرصتی  برای ما ایجاد شود، براحتی در شرایط بدون قاچاق، منسوجات خود را تولید می کنیم. مدیر شرکت دیگری هم ابراز خوشحالی می کرد و میگفت بدون کمک ریالی از دولت این شرکت را راه انداختیم.

نوبخت با تاکید بر اینکه تورم نقطه ای در کشور در حال کاهش است، اظهار کرد: براساس گزارش هایی که چند ماه است مسیر رشد تورمی را نشان میدهد 
تورم نقطه ای رو به کاهش است انشاله تورم سالانه هم کاهش می یابد. صندوق بین المللی پول اعلام کرده است که  نرخ تورم ایران رو به کاهش و رشد اقتصادی اش رو به افزایش است. پس از این سختی ها و مشکلات، انشاله شهد شیرین صبر و مقاومت هم چشیده خواهد شد.

نوبخت در پایان آیه ۲۱۴ سوره بقره را قرائت کرد و گفت: خداوند در این آیه به مونان و حق گویان بشارت می دهد که آیا گمان کرده‌اید که به بهشت داخل شوید بدون امتحاناتی که پیش از شما بر گذشتگان آمد؟ که بر آنان رنج و سختیها رسید و همواره پریشان خاطر و هراسان بودند تا آن گاه که رسول و گروندگان با او (از خدا مدد خواستند و) گفتند: بار خدایا، کی ما را یاری کنی؟ (در آن حال خطاب شد: بشارت دهد که) هان! همانا یاری خدا نزدیک است.بنابراین بدانید ما حق هستیم ترامپ حق نیست و حق همیشه پیروز است.
انتهای پیام./