امروز : سه شنبه 28 آبان 1398

سهم 7 شهرستان پایتخت از آلایندگی کارخانه سیمان و پالایشگاه نفت

کمیته توزیع عوارض آلایندگی استان تهران ویژه بررسی آلایندگی کارخانه سیمان و پالایشگاه نفت واثرپذیری 7 شهرستان از این آلایندگی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران، جلسه کمیته توزیع عوارض آلایندگی استان تهران به ریاست نعمت اله ترکی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران، حضور کیومرث کلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست استان، احمد بارگاهی مدیرکل امور مالیاتی ارزش افزوده استان تهران، شهرام عدالتی معاون توسعه و برنامه ریزی سازمان مدیریت استان، فرمانداران شهرستان های ری، ورامین، پاکدشت، قرچک، پیشوا، معاون فرماندار اسلامشهر، در محل سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران برگزار شد.
 
موضوع این جلسه، بررسی میزان عوارض آلایندگی و حد آلاینده های پالایشگاه نفت تندگویان و کارخانه سیمان، همچنین میزان اثرگذاری آن ها بر 7 شهر تهران، ورامین، ری، قرچک، پیشوا، پاکدشت و اسلامشهر بود.
 
براساس این گزارش، میزان آلودگی پالایشگاه نفت تندگویان، کارخانه سیمان و اثر گذاری آن ها بر شهرهای اطراف طبق بررسی ها و شاخص محیط زیست استان تهران به شرح ذیل است:
 
*میزان آلایندگی پالایشگاه 
 تهران      2                                                                 
ورامین   3
ری       3
باقرشهر 4
قرچک   3
پیشوا   2
پاکدشت  3
اسلامشهر 2
 
*میزان آلایندگی کارخانه سیمان
تهران       2
 ورامین     2
 ری          4
 قرچک     1
 پیشوا     2
 اسلامشهر 2
 
محمد رستگاری معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران هم در این جلسه، گزارشی از قانون مالیات بر ارزش افزوده تبصره 1 ماده (38) و جزء 3 تبصره (ب) ماده 6 قانون برنامه ششم توسعه ارائه کرد.
 
کلانتری در این جلسه گفت: اگر شدت آلایندگی به حدی باشد که تنها یک شهرستان را درگیر کند، سازمان محیط زیست بر اساس شاخص های تعریف شده، به نسبت اثرگذاری آلایندگی در شهرستان، نظر قطعی درباره میزان اثرگذاری آلاینده بر شهر را اعلام می کند. اگر میزان آلایندگی به حدی است که چند شهر و شهرستان مجاور را درگیر می کند به نسبت اثرگذاری آلایندگی در هر کدام از شهر ها عوارض آلایندگی هم تعیین خواهد شد و این میزان اثرپذیری شهر ها را سازمان محیط زیست اعلام می کند.
 
در این جلسه همچنین فرمانداران حاضر در جلسه درباره عدم ارائه گزارش سالانه و ماهیانه اداره کل امور مالیاتی و ارزش افزوده استان تهران در رابطه با میزان عوارض آلایندگی مربوط به شهرستان گلایه داشتند که مقرر شد تا اداره کل امور مالیاتی ارزش افزوده استان تهران، 4 گزارش سه ماهه در طول سال از میزان عوارض آلایندگی به فرمانداران ارائه کند.
 
ترکی هم در پایان جلسه گفت: فهرستی از منابع اخذ عوارض آلایندگی در سطح استان تهران از سوی اداره کل امور مالیاتی ارزش افزوده استان تهران آماده شود، همچنین مصوبه ای برای تعیین سهمی از عوارض آلایندگی به سازمان محیط زیست برای تامین تجهیزات به روز اختصاص داده شود که صورت جلسه این کمیته برای تصویب روی میز شورای برنامه ریزی و توسعه استان قرار خواهد گرفت.
 
انتهای پیام./