امروز : یکشنبه 27 امرداد 1398

تحول بنیادین در آمار کشور؛ سند برنامه ملی توسعه آمار کشور ابلاغ شد

سومین سند توسعه آمار کشور با رویکرد نهادسازیِ تحول بنیادین در نظام ملی آمار ایران از سوی رئیس سازمان برنامه و بودجه کشوربه دستگاه های اجرایی ابلاغ شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران، سند برنامه ملّی توسعه آمار كشور 1400-1396 توسط  «محمدباقر نوبخت» رئیس سازمان برنامه و بودجه كشور و رئيس شورای عالی آمار به كليه دستگاه‌های اجرايی كشور و نهادهای عمومی غير‌دولتی جهت اجرا ابلاغ شد.

در این سند چشم انداز، ماموريت، اهداف و راهبردهای کلان نظام آماری و همچنین اصلاح قوانين و مقررات و تشکیلات مرتبط با نظام آماری کشور مشخص شده است.

در اولین گام تدوین این برنامه، عملکرد نظام آماری کشور طی سال های اجرای دومین برنامه ملی آمار 1394-1390 و همچنین نقاط قوت و ضعف، تهدیدها و فرصت های پیش روی آن مورد بررسی و ارزیابی دقیق قرار گرفت.

در گام بعدی و با تشکیل کارگروههای تخصصی و مشارکت دستگاه های اجرایی، چشم انداز و ماموریت نظام آماری و همچنین
اهداف و راهبردهای کلان نظام آماری برای درج در برنامه ملی توسعه آمار کشور 1400-1396( NSDS ) تعیین شد و به منظور اجرایی شدن این راهبردها، برنامه ملی توسعه آمار کشور در محورهای اصلاح قوانين و مقررات و تشکيلات نظام آماری، توليد آمار و استقرار نظام امارهای ثبتی مبنا، محاسبات ملی و شاخص های کلان، فناوری اطلاعات، پژوهش و آموزش آمار، نظارت و مدیریت کیفیت آمار و ترویج و اشاعه اعتماد عمومی به آمار و گسترش ارائه آمارهای ملی و بین المللی با همکاری دستگاه های اجرایی تدوین و ارائه شده است.

انتهای پیام./