امروز : یکشنبه 27 امرداد 1398

شکست برنامه‌های توسعه‌ تهران ناشی از عدم تطابق آن با طرح‌آمایش است

استاندار تهران با اشاره به اشکالات برنامه‌های توسعه‌ای استان گفت: مهم‌‌ترین دلیل شکست برنامه‌ها عدم تطابق آن با طرح‌های آمایش کشور است که سبب شد برنامه‌های توسعه‌ای همواره براساس اطلاعات و آمار تخمینی شکل بگیرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران محمدحسین مقیمی در نشست تبیین اسناد توسعه استان تهران با اشاره به رونمایی از سند توسعه استان تهران اظهار داشت: متأسفانه یکی از اشکالات برنامه‌های توسعه این است که میزان‌ تحقق آ‌ن‌ها بسیار پایین است که این امر چیزی جز بی‌توجهی به حقوق مردم نیست از این‌رو باید بر اجرا و‌ نظارت آن توجه ویژه داشت.

وی ادامه داد: مهم‌‌ترین دلیل شکست برنامه‌ها عدم تطابق آن با واقعیت‌ها و طرح‌های آمایش کشور است که سبب شد بیشتر برنامه‌های توسعه‌ براساس اطلاعات و آمار تخمینی شکل بگیرد و شاهد بودیم که بالاترین‌ موفقیت در برنامه سوم‌ توسعه بوده است.

استاندار تهران بیان کرد: ‌مداخلات ملی در اجرای برنامه‌ها به ویژه در زمینه جابه جا‌ کردن‌ اولویت‌ها و عدم بهای لازم به طرح‌های شهرستان‌ها نیز دلیل دیگر عدم‌ توفیق در برنامه‌های توسعه‌ است که این ‌موارد با چارچوب‌های لحاظ شده در برنامه توسعه همخوانی ندارد.

مقیمی با بیان اینکه عدم‌ توجه به عدالت‌خواهی چالش‌ جدی دیگر در توسعه کشور است افزود: امروز با توجه به اینکه سند چشم‌انداز 20 ساله که به تأیید مقام معظم رهبری نیز رسیده سرفصل امور دستگاه‌ها قرار گرفته  در‌ وضعیت مناسبی از برنامه‌ریزی قرار داریم اما نباید اجازه دارد کسی خارج از شورای توسعه استان در بحث توسعه مداخله کند.

وی تأکید کرد: باید خود را با برنامه ششم توسعه تطبیق دهیم و با وارد کردن شوراهای روستا به فضای توسعه‌ای و‌ نظارتی شرایطی در روستاها ایجاد کنیم که مهاجرت معکوس شکل بگیرد و زمینه را برای ماندگاری بیشتر روستائیان در روستاها فراهم کنیم.

 

انتهای پیام./