امروز : سه شنبه 17 تیر 1399

اعتراض ترکی به زمین خواری قانونی در دماوند!

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران از تغییر کاربری اراضی در دماوند و زمین خواری قانونی در آن گلایه کرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران، در جلسه تدوین سند توسعه شهرستان دماوند در برنامه ششم، موضوع "ساخت و سازهای غیر مجاز و سوء استفاده برخی سرمایه گذاران بخش خصوصی" از تسهیلات از جمله زمین بحث و بررسی شد.

"نعمت اله ترکی" با بیان اهمیت های تدوین سند توسعه شهرستان گفت: متاسفانه آسیب های مختلفی در حوزه های کشاورزی و صنعت در دماوند وجود دارد. ما می خواهیم یک بار برای همیشه وارد برنامه شویم و بر اساس آن حرکت کنیم. برنامه 5 ساله است اما افقی که برای آن می بینیم 20 ساله است.

وی در ادامه به سو استفاده بخش خصوصی از زمین 700 هکتاری دماوند اشاره کرد و توضیح داد: در حاشیه جاده تهران- فیروزکوه دولت زمینی از گل با تسهیلات اعتباری را به بخش خصوصی داد اما این فرد با خیابان کشی، زمین را تبدیل به شهرک هشت بهشت کرد و تنها چیزی که در آن دیده نمی شود گوشه ای از بهشت است.

وی افزود: به این کار می گویند زمین خواری قانونی! زمینی که خودمان تقدیم کردیم را به اسم سرمایه گذار شهرک درست کردند و نگهبانی برای آن گذاشتند تا کسی وارد نشود. این موارد باعث تاسف و برای من درد آور است. اگر دماوند شهر توریستی است برای آن طرح بدهید. من از آقای فرماندار می خواهم تا رویکردش را به سمت پیشران های توسعه در دماوند ببرد تا ده سال دیگر غبطه فرصت های از دست رفته را نخوریم. مسکن و شهرسازی هم باید کاربری زمین ها را مشخص کند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران گفت: خیانت نکنید به شهر. من شخصا به دنبال سرمایه گذاری که این کار را انجام داده می گردم. ورودی شهر دماوند هم بلوک بندی است و حصار کشیده اند. باید تکلیفمان را بدانیم و اگر دماوند طرح تفصیلی ندارد برای آن بنویسیم. اینکه به دنبال طرح تفصیلی باشیم کار سختی نیست چرا می گذارید تا ساخت و ساز بدون برنامه پیش برود؟  

فرماندار دماوند:ساخت و سازها را کترل می کنیم

"مجید صفری" فرماندار دماوند هم در ادامه با تشکر از رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران گفت: متاسفانه مسئولین دماوند از خود من گرفته تا اغلب مدیران، برنامه محوری برای شهر نداریم و کارها فقط روزمرگی است. فقط کار را انجام می دهیم در حالی که چگونگی اجرا و اساس کار را در نظر نگرفته ایم. صحبت های شما هشدار است و ما باید نگاهمان را عوض کنیم.

وی افزود: اگر الان هجوم ساخت و ساز در دماوند را می بینید به دلیل ساخت و سازهای مسکن مهر است اما دیگر باید از آن درس بگیریم. با کمک جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی و منابع طبیعی ساخت و سازهای مسکن مهر و شهرک هشت بهشت را کنترل می کنیم. سخت گیری ها بیشتر شده و شهرداری ها از این شرایط گله مند هستند. آرام آرام سیل راه افتاده ساخت و ساز کمتر شده و در مسیر اصلی خود هدایت می شود.

فرماندار دماوند گفت: نگاه ما به توسعه شهر دماوند، کشاورزی و گردشگری است و مطالعات 30 نقطه گردشگری ما به پایان رسیده است.

انتهای پیام. /