امروز : پنجشنبه 27 دی 1397

ضرب الاجل دو ماهه استاندار تهران برای مقابله با زمین خواری در شمیرانات

استاندار تهران در اولین جلسه شورای برنامه ریزی تهران در سال جدید معاون عمرانی و اداره کل راه و شهرسازی را مکلف کرد تا طی دو ماه طرح مطالعاتی ایجاد تفرجگاه در شمیرانات برای حفط منابع طبیعی را تهیه کنند.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران، صبح امروز یک شنبه، اولین جلسه «شورای برنامه ریزی و توسعه استان تهران» در سال 97 مشترک با «کمیته برنامه ریزی شهرستان شمیرانات» به ریاست "محمد حسین مقیمی" استاندار تهران، دبیری " نعمت اله ترکی" رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران و حضور معاونین استاندار، مدیران کل دستگاه های اجرایی استان و شهرستان شمیرانات در محل اردوگاه شهید باهنر برگزار شد.

*فرماندار شمیرانات: اراضی ملی شمیرانات در دست نهادهای شبه نظامی و افراد خاص است

در ابتدای این جلسه "سیاوش شهریور" فرماندار شمیرانات با معرفی جغرافیا، توانایی ها و ظرفیت های شمیرانات، عدم تطابق قوانین و مقررات ملی در حوزه های اقلیمی، نبود طرح آمایش سرزمینی، عدم تطابق تقسیمات کشوری با آمار جمعیتی، ساخت و سازهای بی رویه در شهرستان و بخش های تابعه،رعایت نشدن مصوبه شورای عالی امنیت ملی در حفط اراضی ملی و صیانت از منابع طبیعی را از مهمترین مشکلات شمیرانات عنوان کرد.

شهریور از استاندار تهران خواست تا به موضوع تعدی به اراضی ملی به سرعت رسیدگی شود.

وی اظهار کرد: افراد خاص، شبه نظامی ها و غیر نظامی ها با رانت در محافل خصوصی حدود 600 هکتار از اراضی ملی را ابتدا به شکل موجه و با استعلام از منابع طبیعی و محیط زیست در اختیار گرفتند.

*عدالتی: شمیرانات چند سال آینده به "سرای سالمندان" و "پانسیون" نیاز دارد
 

شهرام عدالتی معاون توسعه و برنامه ریزی سازمان مدیریت تهران در این جلسه گفت: تقسیمات سیاسی شمیرانات با عرصه مدیریتی شهر تهران همواره محل بحث بوده است، جمعیت این شهرستان بدون احتساب تجریش در سال 90، 44 هزار نفر و در سال 95، 47 هزار نفر بوده است. بنابراین از سال 75 تا 95 با روند کاهشی جمعیت بومی در این شهرستان مواجه هستیم.

معاون توسعه و برنامه ریزی سازمان مدیریت تهران افزود: آینده فعالیت های اقتصادی شهرستان شمیرانات با این وصف و افزایش جمعیت سالخورده با تشکیل و ساخت فضاهایی همچون "پانسیون" و "سرای سالمندان" تصور می شود.

وی همچنین اضافه کرد: موضوع تعدی به اراضی ملی شمیرانات جدی است و امسال باید طرح کاداستر این شهرستان نهایی شود، ساخت و سازها از دره به کوه رسیده و در آینده خطر آفرین است.

مصوبات جلسه/مهلت 2 ماهه استاندار؛ طرح ایجاد تفرجگاه در شمیرانات نهایی شود

محمد حسین مقیمی به جاذبه های گردشگری شهرستان شمیرانات اشاره و اظهار کرد: این شهرستان به دلیل داشتن شرایط ییلاقی و جاذبه های گردشگری همواره مورد طمع و دست اندازی افرادسودجو قرار داشته و مصوبه شورای عالی امنیت ملی در راستای حفظ و صیانت از حقوق بیت المال بوده است.

استاندار تهران از نهادهایی که تاکنون مصوبه شورای عالی امنیت ملی را درباره حفط اراضی ملی و جلوگیری از تعدی به منابع طبیعی اجرایی نکردند به شدت گلایه کرد.

وی افزود: تدوین و اجرای هرگونه طرح برنامه ریزی و مطالعاتی باید با در نظر گرفتن مصوبه شورای عالی امنیت ملی در زمینه حفط اراضی ملی باشد. امروز صنعت گردشگری یكی از چند صنعت سودآور دنیا است باید از ظرفیت های خدادادی شمیرانات برای رونق این صنعت در استان بویژه در ایام تعطیلات نوروزی بهره ببریم.

استاندار تهران شورای برنامه ریزی و توسعه استان تهران را عالی ترین شورای تصمیم گیر استان دانست و خطاب به مدیران گفت: هر تصمیمی که امروز یا فردا در شورای برنامه ریزی گرفته می شود، برنامه های 4 سال آینده استان و شهرستان ها است که باید جدی گرفته شود.

در ادامه استاندار تهران معاون عمرانی و اداره کل راه و شهرسازی را مکلف کرد تا طی دو ماه، طرح مطالعاتی مربوط به تدوین ضوابط و مقررات تفرجگاه ها را در سطح شهرستان شمیرانات با تعیین مشاور عملیاتی كنند.

*طرح تاسیس تصفیه خانه های فاضلاب شهری و روستایی در شمیرانات

همچنین در ادامه كارگروه امورزیربنایی دو شركت آب وفاضلاب استان و آبفا روستایی موظف به تهیه طرح مطالعاتی برای ایجاد تأسیسات فاضلاب وپسآب در شهرها و روستاها و همچنین مسیر بین راهی از شهرلواسان تا شمشك ظرف مدت ٢ماه شدند.

همچنین با موافقت و تصویب اعضای جلسه مقرر شد؛پروانه آن دسته از بهره برداران معادن فعال در شمیرانات در صورت پایان بهره برداری برای بررسی كارشناسی به منظور تمدید پروانه بهره برداری به شورای معادن استان ارجاع شود.

*درختکاری ضلع جنوبی رودخانه لواسان

در ادامه جلسه و در راستای حفظ و توسعه عرصه های منابع طبیعی مقرر شد؛ ضلع جنوبی رودخانه لواسان با رعایت مالكیت عمومی از سوی اداره كل منابع طبیعی و آبخیزداری و اراضی خارج از عرصه های منابع طبیعی حفاظت شده با همكاری دهیاران و بخشداران درختكاری شود.

*راه اندازی پایانه های عرضه محصولات کشاورزی در شمیرانات

همچنین با عنایت به داشتن مزیت نسبی شهرستان شمیرانات در بخش كشاورزی بنا به پیشنهاد رییس سازمان جهادكشاورزی استان مقرر شد در راستای تكمیل زنجیره تولید و با استفاده از عرصه های ملی این سازمان از محل اعتبارات استانی اقدام به احداث و راه اندازی پایانه های فروش محصولات كشاورزی شهرستان كند.

در ادامه این جلسه و در جهت رونق اشتغال با تصویب اعضای جلسه مقرر شد؛بنیادمسكن استان تهران در تدوین نقشه هادی روستایی سه مركز نزدیك به دهستان را جانمایی و برای ایجاد لكه های صنعتی با هماهنگی اداره كل حفاظت از محیط زیست اقدام کند.

انتهای پیام./